Farg‘ona jamoat salomatligi tibbiyot instituti Fakultet va gospital jarrohlik kafedrasi assistenti. 1994-yil 11-iyunda Farg‘ona viloyati Qo‘shtepa tumanida tug‘ilgan. 2015–2021-yillarda Andijon davlat tibbiyot institutining “Davolash ishi” fakultetida tahsil olgan. 2020–2021-yillarda Andijon TTBda feldsher bo‘lib ishlagan, 2021-yilda Qo‘shtepa tuman tibbiyot birlashmasida tez tibbiy yordam shifokori hamda Paxtakor OShPda oilaviy shifokor sifatida faoliyat yuritgan. 2021–2024-yillarda Toshkent tibbiyot akademiyasida umumiy jarrohlik yo‘nalishida magistraturani tamomlagan. 2022–2024-yillarda Respublika tez tibbiy yordam markazi Toshkent shahar filialida (Shayxontohur tumani) brigada shifokori bo‘lib ishlagan. 2024-yil avgustdan institut ko‘p tarmoqli klinikasining jarrohlik bo‘limida jarroh, 2024-yil sentyabrdan esa kafedrada assistent sifatida pedagogik faoliyat olib bormoqda. Umumiy va shoshilinch jarrohlik yo‘nalishida amaliy tajribaga ega.
Xoliqov Bekzod Murtazo o‘g‘li
Farg‘ona jamoat salomatligi tibbiyot instituti Fakultet va gospital jarrohlik kafedrasi assistenti. 1995-yilda Farg‘ona shahrida tug‘ilgan. 2021-yilda Buxoro davlat tibbiyot instituti Davolash fakultetini tamomlagan. 2023-ilda Moskvadagi “NIИ Общей реаниматологии” institutida anesteziologiya va reanimatologiya yo‘nalishi bo‘yicha klinik ordinaturani yakunlagan. 2023-yildan FJSTIda stajyor-o‘qituvchi, 2024-yildan kafedra assistenti sifatida faoliyat yuritmoqda. 2023-yildan hozirgacha Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Farg‘ona viloyat mintaqaviy filialida anesteziolog-reanimatolog lavozimida ishlaydi. Umumiy va vrachlik staji - 5 yil, pedagogik staji -2yil. 2022-yilda Moskvada “NIИ скорой помощи im. Sklifosovskogo” hamda **“FNKC RR”**da malaka oshirgan. Ilmiy faoliyati anesteziologiya va reanimatologiya yo‘nalishiga bag‘ishlangan bo‘lib, 10 dan ortiq ilmiy maqola muallifi, Rossiya va boshqa xorijiy jurnallarda maqolalari chop etilgan hamda xalqaro va respublika konferensiyalarida faol ishtirok etib kelmoqda.
YOQUBOV DONIYORBEK YOQUBJON O’G’LI
2024-yildan Farg‘ona jamoat salomatligi tibbiyot instituti Fakultet va gospital jarrohlik kafedrasi assistenti. 1997-yilda Farg‘ona viloyati Quva tumanida tug‘ilgan. 2016-yilda Andijon davlat tibbiyot institutiga o‘qishga kirib, 2022-yilda institutni tamomlagan hamda shu yili Bolalar jarrohligi kafedrasida klinik ordinaturaga qabul qilingan. 2022–2024-yillarda Quva tuman markaziy ko‘p tarmoqli poliklinikasida umumiy amaliyot shifokori va RSHTTY Farg‘ona filialida chaqiruvga chiquvchi shifokor lavozimlarida ishlagan. 2024-yildan buyon kafedrada assistent sifatida faoliyat yuritmoqda. Umumiy ish staji — 4 yil, vrachlik staji — 3 yil, pedagogik staji — 1 yil. Ilmiy faoliyati davomida jarrohlik kasalliklari fanidan o‘quv-metodik qo‘llanmalar muallifi bo‘lib, 5 dan ortiq ilmiy maqola chop ettirgan; Rossiya va boshqa xorijiy jurnallarda maqolalari e’lon qilingan hamda xalqaro va respublika konferensiyalarda ilmiy ishlari bilan muntazam ishtirok etib kelmoqda.
KAFEDRANING ILMIY-TADQIQOT ISHLARI
Davolash ishi fakultetining “Fakultet va gospital jarrohlik” kafedrasida jami 18 nafar xodim faoliyat olib bormoqda. Kafedra jamoasi institut va kafedra miqyosida olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot, o‘quv-uslubiy hamda ma’naviy-ma’rifiy faoliyatlarda faol ishtirok etib kelmoqda. Ilmiy salohiyat va ilmiy darajalar Hozirgi kunda kafedrada ilmiy yo‘nalishda faoliyat olib borayotgan xodimlar tarkibi quyidagicha: 1 nafar tibbiyot fanlari doktori (DSc), dotsent — N.X. Fattaxov. 1 nafar dotsent — To‘ychibekov Sh.M., 4 nafar tibbiyot fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) — Ahmadbekov B.O., Ermatova A.M., To‘ychiyev I.Q., To‘ychibekov Sh.M. 4 nafar mustaqil izlanuvchi — Qoz‘iboyev Sh.I., Xoliqov B.M., Yoqubov D.Y., Xaydarov G‘.M. Kafedrada faoliyat yuritayotgan professor-o‘qituvchilarning ilmiy salohiyati 40 % ni tashkil etadi. Yosh kadrlarning ilmiy izlanishlari natijasida kelgusida kafedraning ilmiy salohiyatini yanada oshirish rejalashtirilgan. Kafedraning barcha xodimlari institut va kafedra doirasida olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlarida faol qatnashib kelmoqdalar. Hozirda ilmiy izlanish olib borayotgan izlanuvchilar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 7-iyundagi “Davlat ta’lim muassasalari hamda nodavlat ta’lim tashkilotlarini attestatsiyadan va davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida”gi №470-son Farmoni asosida o‘zlarining PhD va DSc dissertatsiya mavzulari ustida ilmiy tadqiqotlar olib bormoqdalar. Kafedra jamoasining ilmiy faoliyati zamonaviy tibbiyot talablariga mos holda rivojlanib borayotgan bo‘lib, ilmiy-tadqiqot natijalarini amaliyotga tatbiq etish, yosh mutaxassislarni ilm-fanga keng jalb qilish asosiy ustuvor vazifalardan biri hisoblanadi.
Dissertatsiya himoyalari
Axmadbekov Behzodbek Olimbek o‘g‘li 14.00.27 — Xirurgiya ixtisosligi bo‘yicha “Keksa yoshdagi bemorlarda gastroduodenal yaralardan qon ketishning klinik xususiyatlarini baholash va jarrohlik taktikasini optimallashtirish” mavzusida tayanch doktorantura doirasida PhD ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya himoyasini muvaffaqiyatli o‘tkazdi. Mazkur ilmiy himoyalar kafedrada olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlarining samaradorligini ko‘rsatib, ilmiy salohiyatni yanada oshirishga xizmat qilmoqda.
Olingan patentlar, litsenziyalar va ixtirolar DGU 51280 — “Elektron hisoblash mashinalari uchun yaratilgan dasturlar va ma’lumotlar bazalarining huquqiy himoyasi to‘g‘risida” (N.X. Fattaxov) DGU 52194 — “Elektron hisoblash mashinalari uchun yaratilgan dasturlar va ma’lumotlar bazalarining huquqiy himoyasi to‘g‘risida” DGU 33397 — “Elektron hisoblash mashinalari uchun yaratilgan dasturlar va ma’lumotlar bazalarining huquqiy himoyasi to‘g‘risida” (Axmadbekov B.O.) DGU 47693 — Davolash ishi (xorijiy) yo‘nalishi 1-bosqich talabalari uchun “O‘zbek tili moduli” nomli o‘quv qo‘llanma (08.02.2025-yilda olingan)